English French Spanish

La festa dels qui estimen les paraules als XXV jocs florals de les EscolesCoop

25 Jocs Florals Foto Familia 02Aquest 2017, les escoles cooperatives de Catalunya, Illes Balears i del País Valencià han tornat a celebrar la festa dels qui estimen les paraules, els jocs florals i que enguany arriba a la 25a edició. Aquesta celebració especial ha reunit a més de 225 persones entre els premiats, representants de les escoles i familiars dels alumnes guanyadors.

 

L'acte va comptar amb les intervencions del director de la Federació de Cooperatives d'Ensenyament de Catalunya, Joan Segarra, el director del Caixa Fòrum, Valentí Farràs i el va cloure el president de la FeCEC, Josep Maria López Fumat i el president del Consell Escolar de Catalunya, Lluís Font. La cerimònia de lliurament de premis va ser conduïda per l'actor i compositor Cisco Cruz que ens anar recitant versos de la Joana Raspall, del Joan Vinyoli i de Guim Valls entre cada una de les categories de premiats. I ens va dir coses tant boniques com aquesta:

"Diuen que la POESIA, és un instant de vida que aspira a l’eternitat
que un CONTE: aspira a resumir la vida en un instant.
i que una NOVEL•LA és l’intent d’abraçar tota una vida."

I el van endolcir les veus de cor infantil L'Esquellerinc amb tres magnífiques interpretacions de La princesa i la granota, Hèrcules i Tirant lo Blanc.

En aquesta edició han participat 19 escoles cooperatives membres del País Valencià, les Illes Balears i de Catalunya que han presentat 125 obres per a 54 premis convocats. Finalment, aquestes han estat les 43 obres guanyadores.

25 Jocs Florals Premiats 02CICLE INICIAL DE PRIMÀRIA

MODALITAT DE POESIA

1er premi: Història d’un gat Joan Ortega- Escola Gravi
2on premi: L’horari, de Núria Alonso - Escola Tecnos
3er premi tenim un Accèsit:

Els ocells de Roger Padrell de l’Escola Solc
El tiranosaure de Marcos Mato de l’Escola Solc

MODALITAT DE PROSA

1er premi Les flors de les emocions Abril Fernández d’Institució Montserrat
2on El cocodril envejós Àstrid Picañol de la Institució escolar Sant Jordi
3er El Llapis lila de Mireia Carrilero de l’Escola Ginebró

MODALITAT POEMA VISUAL

Un únic premi: Por de Lars Fell de l’Escola Petit Món-Felisa Bastida

CICLE MITJÀ DE PRIMÀRIA

MODALITAT DE POESIA

1er premi: L’Estoig, de Clara Cervera de l’Escola Gravi
2on premi: L’alegria, llibertat de sentiments d’Inés Boncompte de l’Escola El Cim
3er premi Quina cosa més difícil, de Pau Torres de l’Escola Solc

MODALITAT DE PROSA

1er premi L’arc saltarí, de l’Amèlia Minaya de l’Escola Elisabeth
2on premi La història d’un paper de Mireia Maestre de la Institució escolar Sant Jordi
3er premi El drac que volia ser músic, d’Oscar Martin de l’escola Es Liceu

MODALITAT POEMA VISUAL

Un únic premi: Por de Lars Fell de l’Escola Petit Món-Felisa Bastida

CICLE SUPERIOR DE PRIMÀRIA

MODALITAT DE POESIA

1er premi El partit definitiu d’Oriol Prats de la Institució escolar Sant Jordi 
2on premi: Te’n recordes? de la Carlota Muñiz de l’Escola El Cim
Al 3er premi tenim un Accèssit.

Ens fem grans de Sergi Icart de l’Escola Gravi
La vida, d’Alejandro López de l’Escola Rel

MODALITAT DE PROSA

1er Deixaràs de patir quan siguis bona persona de Dana Aguiló de l’Escola Gravi
2on Un instant pot canviar la teva vida, d’Anna Micó de l’Escola Guinardó
3er Un estrany despertar, de Clàudia Guijarro del Centre d’estudis Montseny

MODALITAT POEMA VISUAL

1er La meva música de Júlia Casals de l’Escola Ginebró
2on premi Germans, d’Enric Espuny Escola Petit Món-Felisa Bastida
3er premi M’has deixat plantada de Clara Parra de l’Escola Petit Món-Felisa Bastida

PRIMER CICLE DE SECUNDÀRIA

MODALITAT DE POESIA

1er premi: Als ulls de Flordeneu de Miquel Badia de l’Escola Elisabeth
2on premi Cranc, de Pau Badal de l’Escola Tecnos
Accèsit: 3er premi

Cruel destí, de Pau Rocabert de l’Escola Gravi
M’agradaria tenir flors de Claudia Prat de l’Escola Rel
Vaig ser… Irene Carrera de la Institució escolar Sant Jordi

MODALITAT DE PROSA

1er premi Eclipsi de Pau Badal de l’Escola Tecnos
2on premi A l’altre costat de Noa Mediavilla de la Institució Montserrat
3er premi Huitzilopochtli de Sabina Falgàs de l’Escola Petit Món-Felisa Bastida


MODALITAT POEMA VISUAL

Tres peus al gat de Carla Parés de l’Escola Petit Món-Felisa Bastida

25 Jocs Florals Entrada 06SEGON CICLE DE SECUNDÀRIA

MODALITAT DE POESIA

1er premi Tu, de Lola Sánchez de la Institució Montserrat
2on premi Un pacte amb la lluna de Laura Vicens de l’escola Es Lledoner
3er premi Murmuris de paraula, d’Anna Lloveras de l’Escola Solc


MODALITAT DE PROSA

1er premi: Rates de Marina Vallespir de l’Aula Balear
2on premi El llop ferotge de Natàlia Corral de l’Escola Tecnos
3er premi: Descripció irreal del dolor de Julia Aguilar de la Institució escolar Sant Jordi

BATXILLERAT

MODALITAT DE POESIA

La tirada de Marina Tovar de l’escola Tecnos
Tot té un preu de Daniel Gordillo de l’escola Rel

MODALITAT DE PROSA

Els lliris d’aigua de Maria Fernández de l’Escola Tecnos
Andanes buides d’Elisabeth Llanos Escola Sant Gervasi


Aquesta gran festa de les lletres de les escoles cooperatives va possible gràcies un gran jurat que va tenir molt difícil la seva feina atès el gran nivell de les obres presentades. Volem expressar-los el nostre agraïment per la feina feta.

  • Tornar
  •   |  
  • scroll back to top
  •   |     |  

Segueix-nos a Twitter

Agenda d'activitats

L'agenda de les #escolescoop

Dil Dim Dic Dij Div Dis Diu
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30